fbpx
Menu Zamknij

Akumulator samochodowy

Akumulator do auta osobowego

Akumulator samochodowy czyli kwasowo-ołowiowy to rodzaj akumulatora elektrycznego, opartego na ogniwach galwanicznych zbudowanych z elektrody ołowiowej, elektrody z tlenku ołowiu(IV) (PbO2) oraz ok. 37% roztworu wodnego kwasu siarkowego, spełniającego funkcję elektrolitu.
Akumulator ołowiowy został wynaleziony przez francuskiego fizyka Gastona Planté w 1859 r. Mimo wielu jego wad jest to wciąż najbardziej popularny rodzaj akumulatorów elektrycznych. Występuje w niemal wszystkich samochodach, a także wielu innych pojazdach (np. Melex).

Typowy akumulator do samochodu osobowego jest zbudowany z 6 ogniw ołowiowo-kwasowych połączonych szeregowo. Każde ogniwo generuje siłę elektromotoryczną (SEM) równą 2,1 V. Cały akumulator generuje zatem napięcie znamionowe równe 12,6 V. Rezystancja wewnętrzna akumulatora jest bardzo mała, umożliwiając przepływ bardzo dużych prądów. Z tego powodu znalazły zastosowanie jako akumulatory rozruchowe silników spalinowych. W samochodach ciężarowych stosowane są akumulatory złożone z 12 ogniw o nominalnym napięciu 24 V. Akumulatory 6 V były stosowane w motocyklach.

Proces ładowania polega na podłączeniu akumulatora osobowego do odpowiednich biegunów źródła prądu stałego (np. zasilacza lub prostownika) i trwa on około 10 godzin (akumulatory samochodowe ładowane są sukcesywnie podczas pracy silnika, np. za pomocą alternatora). Prąd ładowania powinien wynosić 10% pojemności akumulatora (dla akumulatora 40 Ah prąd ładowania wynosi 4 A).

15 komentarzy

 1. Fikoł

  Faktycznie ceny akumulatorów bardzo konkurencyjne na szczęście często jestem w Łodzi więc mogę sobie pozwolić na odwiedzenie sklepu. Pozdrawiam.

 2. Dobry akumulator

  Jeśli akumulator jest pełny, a powtarzają się problemy ze słabo działającym rozrusznikiem, należy w pierwszej kolejności sprawdzić jego połączenia. Straty energii na zanieczyszczonych zaciskach elektrycznych powodują rozładowywanie baterii.

 3. Boguś

  Niestety teraz jak już zacznie się doładowywać akumulator to znaczy, że jego żywot jest policzony. Osobiście kupiłem u Was Varta Blue 95ah (za bardzo dobrą cenę) i mam spokój na kilka ładnych latek. Pozdrawiam

 4. Grzegorz L.

  Kiedyś akumulatory starczały na 8 lat teraz niestety muszę to robić co 4 ale przy takich cenach jak oferujecie nie ma bólu pozdrawiam klient Grzegorz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *